The Far West: Everything We Thought We Wanted (album 2025)

Dette er bare lekkert. Fenomenalt renskåret lydbilde, gode melodier og en vokal som sender tankene mine i retning av countryrockerne The Jayhawks og Cracker på sitt aller beste. Albumet er fra i fjor, og er plukket fra femteplass på en årsbesteliste som ellers inneholder blandet drops.
The Far West har flere album i kofferten, men dette nye er det første og eneste jeg har hørt med dem. De albumdebuterte i 2011 og har bare to tidligere studioalbum i kofferten, så en viss oversikt burde det gå raskt å skaffe seg. Men akkurat nå er Everything We Thought We Wanted akkurat det jeg trenger med dette bandet fra Los Angeles.
Albumet ble påtenkt for rundt ti år siden, men ting tok tid, og ting tok ytterligere tid ta Covid satte inn for alvor. Historien inkluderer også manglende mastere og innspillinger så vidt reddet fra en brann.
Men uansett nå er den her! 12 strålende sanger. Av låtene som sitter aller best er «Joshua Tree», en sang om å gå ut i ørkenen for å klarne hodet, men der du finner ut at ørkenen ikke kan hjelpe deg. Jeg er også svært svak for den litt dramatiske og morbide sangen «Hope I Don’t Bleed» der bandet får hjelp av gitarene til Dave Alvin. Men jammen er det mye fint gitarspill på andre sanger også. Her det egentlig bare å ta for seg. Triste sanger, glade sanger – hey, hey, we’re all happy now.
Dette er ikke et album jeg skal bruke mange flere ord på. Jeg lar omtalen være i albumets ånd. Sangene låter uanstrengte og upretensiøse. En skulle ikke tro at dette har tatt så lang tid, å lage, og det mener jeg kun positivt. Dette er bare lekkert for oss elskere av countryrock! Vanedannende.
